Inteligentní domácnost přináší pohodlí do vašeho domova

Už vás někdy napadlo, že byste chtěli přijet domu a mít jídlo uvařené? Nebo mít dům vytopený v momentě, kdy otevřete dveře, aniž byste museli chodit nahazovat kotel? Chtěli byste si zkontrolovat, jestli je vše v pořádku i ve vaší dlouhodobé nepřítomnosti? Anebo, jen z lenosti a pohodlnosti mobilem nastavili cokoliv ze sedačky, ve které se právě nacházíte. Otevřít dveře návštěvě, zhasnout či rozsvítit, pustit hudbu, zatáhnout žaluzie či cokoliv dalšího?

Pak vítejte v 21. století, kde je vše možné. Nabízí se vám nepřeberné množství možností za již dostupné ceny. Na světě jsou výrobci, které se zabývají výrobou zařízení pro realizaci inteligentních domácností a mnoho dalších výrobců, kteří vyrábí vybavení domácností komunikující s těmito inteligentními elektroinstalacemi. A proč byste měli chtít udělat z vašeho bytu nebo domu inteligentní domácnost potažmo hotel či jakoukoliv komerční budovu?

Největším motivátorem pro většinu uživatelů inteligentních domácností jsou úspory na spotřebě, komfort, automatizace, vzdálený dohled a bezpečnost. Rozdíl mezi klasickou a inteligentní instalací je v tom, že nepotřebujete roztahovat hromadu kabelů, ale pouze jeden datový. Datové kabely jsou z jednotlivých vypínačů a senzorů přivedeny do centrální jednotky celého systému. Výhodou drátového řešení je možnost rozšiřování o další funkce bez kopnutí do zdi.

Pokud nechcete kopat rozvody ve vašem bytě z jakýchkoliv důvodů, můžete využít také bezdrátovou instalaci. Tato forma instalace je relativně jednoduchá. Stačí si pořídit krabičky, které zamontujete například pod kryt vypínače nebo zásuvky a připojíte k síti. Stáhnete si aplikaci a můžete začít ovládat svoji domácnost. Zařízení pro bezdrátovou domácnost nejsou drahé na to, co vám umožní. Využitelnost bezdrátového systému je na úrovni 50-60% možností drátového systému, přesto komfort a úspora energie bude pro vás přínosem v každém ohledu.

Druhou možností je drátová instalace. Ta se vyplatí samozřejmě pouze v případě, že se chystáte k rekonstrukci domu či bytu. Než začnete instalovat kabely, měl by váš elektrikář mít s potřebných systémem zkušenosti. Některé systémy vám mohou ušetřit značnou sumu, protože nevyužívají klasické kabeláže, ale jsou rozvedeny pouze jedním datovým kabelem, který komunikuje s centrální jednotkou a ovládá v podstatě všechny vypínače, světla, zásuvky a senzory na 12/24V. Kabely na 220V nejsou u některých systémů téměř potřeba.

Jakmile rozvedete kabely po celém bytě, nastavíte si zásuvky, vypínače, senzory apod. jste velmi blízko od vaší inteligentní domácnosti. To nejdůležitější a také nejdražší se nachází v centrální jednotce což je v podstatě rozvodová skříň vašeho dobu či bytu. Tato centrální jednotka bude vybavena značným množstvím nejrůznějších relé a aktorů, které komunikují s patřičnými částmi vašeho domu jako světla, zásuvky, sporák, topení, žaluzie, spotřební i zábavní elektronika a mnoho dalšího. Jak již bylo napsáno výše, výhodou tohoto řešení je možnost rozšiřování systému o další funkce přidáváním relé a aktorů. Časem tak můžete např. připojit k systému zavlažovací systém vaší zahrady, vytápění bazénu, ovládání solárních panelů, tepelná čerpadla, klimatizaci apod.

Před realizací inteligentní domácnosti proto rozmyslete dopředu, kam všude umístíte a připravíte potřebné zásuvky, senzory, vypínače tak, abyste je mohli v budoucnu využít pro další moderní vychytávku, kterou si do vašeho domu pořídíte.

Jakmile je vše rozvedeno a připraveno, přichází na řadu naprogramování veškerých funkcí vaší domácnosti. Na naprogramování budete potřebovat zkušeného programátora s elektroinstalacemi, kterého najdete přes výrobce daného zařízení. Některé systémy mají základní funkce naprogramovány dopředu, ale protože každý uživatel je jiný a má jiné požadavky, nastavení pro vaše potřeby přijde vhod.

Důležitou otázkou chytrých systémů je jejich zabezpečení.

„Úroveň zabezpečení je taková, jaká je úroveň zabezpečení vaší sítě internetu z venku. Přistupujete tam přes internet, tzn., pokud máte dobře zabezpečený internet tak, aby se někdo nedostal do vašeho počítače, když surfujete po internetu tak je systém zabezpečený. Navíc každá krabička (bezdrátové i drátové instalace, pozn. red.) má svoji úroveň hesel pro uživatele, programátora a servisáka.“

Říká Jiří Konečný předseda asociace chytrého bydlení.

Bezdrátový systém využívá vlastního okruhu a je tak zcela nezávislý na wi-fi a datech. To zvyšuje i jeho bezpečnost. Pouze v případě, že chcete k systému přistupovat přes mobilní aplikaci či vzdáleně z jakéhokoliv místa na světě je třeba mít k dispozici bezpečné zabezpečení vašeho internetu.

Chytré domácnosti však nemusíte ovládat jen pomocí mobilu. Většina dobrých výrobců nabízí vlastní moderní dotykové panely/obrazovky, které jsou vybaveny tlačítky pro základní funkce vaší domácnosti. Lepší výrobci nabízí možnost na obrazovku přidávat další tlačítka přizpůsobená na typ scény, kterou budete stiskem ovládat např. kávovar, který vám připraví kávu, ještě než dojdete do kuchyně, až se zítra ráno vzbudíte.

Mnoho výrobců spotřební elektroniky již umožňuje kompatibilitu s danými chytrými instalacemi Vždycky je dobré se u výrobce chytrých instalací informovat na jednotlivé kompatibilní modely spotřební elektroniky, abyste si nepořídili produkt, který s vaší novou instalací nebude kompatibilní.

Většina uživatelů pokud se rozhodne pro rekonstrukci, bude mít zájem o moderní a atraktivní vzhled vypínačů a zásuvek. Lepší výrobci nabízí většinou ve spolupráci s dalším dodavatelem kvalitní servis a výběr z těchto bytových doplňků. Kvalitní výrobce vám nabídne jeden atraktivní panel, který budete mít připevněný na zdi pro ovládání celé vaší domácnosti. Nevzhledné krabičky od termostatu a dalších zařízení tak nebudou hyzdit vaše zrenovované zdi.

Pro vyhledání svého dodavatele chytrých instalací můžete využít stránek CEDIA www.cedia.org. Přední světovou autoritou pro technologie rezidenční automatizace a sdružuje více jak 3500 společností po celém světě. Než zkontaktujete potenciálního dodavatele, připravte si otázky, které potřebujete zodpovědět, abyste si pořídili systém takového výrobce, který vám umožňuje naprostou flexibilitu a možnosti rozšiřování systému vč. potřebného servisu, pokud se náhodou něco pokazí. Nebojte se hledat i v zahraničí pokud zvládáte cizí jazyk.

A na závěr ještě malý tip, protože je před vánocemi. Startovní bezdrátové sady instalací mohou být velmi atraktivní dárkem.

napsal: Lord Charles

foto: Lord Charles