Loňský rok byl pro akciové investory v mnoha ohledech historický. Obchodníci z celého světa stáli před několika těžkými výzvami, z nichž mnozí vzešli jako vítězové, ale bohužel zde byla i řada poražených.
Za asi nejvýznamnější událost lze považovat březnový tržní propad, kdy v důsledku globální paniky vyvolané novým koronavirem ztratil index S&P 500 více než 33 %.
Stejný význam však lze přičíst i následnému raketovému růstu, kdy trhy březnové ztráty bleskurychle odmazaly a vystřelily na sever tak, že jsme bezprecedentní rok 2020 zakončili 16% růstem.
Mnozí také pocítili důsledky dubnového propadu ropy WTI až na záporné hodnoty, jiní zase nesprávně odhadli post-krizový vývoj a vsadili své finance na hráče, kteří již k pobřeznovému vzletu neměli ani dostatečnou důvěru investorské veřejnosti, ani reálné základy.
COVID-19 zkrátka vlétl na globální trhy jako uragán, nenechal kámen na kameni a změnil trhy k nepoznání.
Pokud však k novému roku 2021 a rokům následujícím vzhlížíte s nadějí, že nás čeká další dlouhodobé období růstu a blahobytu, možná pro vás máme špatné zprávy.
Je totiž dost možné, že se na nás žene další výrazná tržní korekce.
Nebezpečné Shiller P/E ratio
Co se týče tržních korekcí a propadů, budoucnost je vždy obestřena tajemstvím. Určitá vodítka však můžeme hledat v minulosti.
Pokud tržní propad definujeme jako pokles o 10 % a více, od roku 1950 se takováto tržní korekce vyskytla 38krát. To je jednou za 1,87 let.
Máme tedy takřka železnou jistotu, že dříve nebo později nějaká korekce přijde a spíše než „zda“ bychom se měli ptát „kdy“.
A odpověď na otázku „kdy“ by nám mohl dát ukazatel Shiller P/E ratio.
Jedná se o P/E ratio vypočítané na základě průměrných výnosů z předchozích 10 let upravených o inflaci.
Z historického hlediska je průměrná hodnota Shiller P/E ratio pro indext S&P 500 16,8, přičemž mediánová hodnota je ještě nižší.
V současné době je však hodnota tohoto ukazatele 34,5, což je více než dvojnásobek historického průměru.
A jak již asi tušíte, pro trhy to nevěstí nic dobrého.
Příklady z (ne)dávné minulosti
V minulosti jsme byli svědky pouhých pěti případů, kdy se ukazatel Shiller P/E Ratio pohyboval dlouhodobě nad hodnotou 30. Pokaždé to stálo za to.
Poprvé tomu tak bylo v roce 1929 před krachem na newyorské burze, tzv. Černým úterým. Trhy tehdy odmazaly celkem 89 %.
Podruhé jsme podobné situace byli svědky na přelomu druhého a třetího tisíciletí, kdy došlo k prasknutí nechvalně známé dot-com bubliny. Hodnota Shiller P/E ratio se tehdy vyšplhala až na 44,2, přičemž v rámci následujícího propadu odmazal index S&P 500 více než 50 %.
Třetí případ byl zaznamenán v roce 2018, kdy trhy mezi třetím a čtvrtým čtvrtletím odmazaly 19,8 %. I tehdy se hodnota ukazatele Shiller P/E ratio vyšplhala nad 30.
A asi vás nepřekvapí ani skutečnost, že naprosto stejný vývoj předcházel i obrovskému tržnímu propadu, k němuž došlo v dramatickém koronavirovém březnu loňského roku.
Zkrátka a dobře, z historického vývoje vyplývá, že jakmile je hodnota ukazatele nad 30, následují nepěkné věci.
A ke stejné situaci se schyluje i právě teď.
Hlavně nepanikařit
Dnešní článek nevnímejte jako signál k tomu, abyste okamžitě prodali všechny akciové tituly. Spíše se zamyslete nad tím, jak jako investoři vnímáte tržní korekce a jak k nim přistupujete.
Z dlouhodobého hlediska se totiž jedná o skvělou příležitost k tomu pořídit si nové kousky svých oblíbených titulů za výprodejové ceny.
Dlouhodobá portfolia v kombinaci se strategií DCA (Dollar Cost Averaging) aplikovanou vždy při tržních korekcích jsou totiž jedním z nejlepších způsobů, jak si postupně vybudovat opravdové bohatství.
Třebaže jsme od roku 1950 byli svědky téměř 40 výrazných propadů, trhy se dříve nebo později ze všech těchto ztrát dokázaly oklepat a pokračovaly v růstu.
Takže buďte připraveni na nové ztráty, ale zkuste je vnímat jako určité intermezzo během období růstu, hlavně však jako příležitost k rozšíření portfolia o řadu nových dividendových pracantů, kteří najednou budou k mání za směšné ceny.
Však ono se to brzy zase vrátí do normálu, ať už to bude trvat několik dnů, týdnů, měsíců, přinejhorším let.
Pamatujte na to, že nám vývoj z první poloviny letošního roku ukázal, že onen návrat na původní hodnoty může proběhnout i rychlostí blesku.
foto: wikimedia, Rene Selvans