Jak obchodovat akcie firem jako Google, Amazon, Tesla, Microsoft, ale třeba i náš český ČEZ. Firmy, bez nichž bychom si současný život nedokázali představit. Jsou tak všudypřítomné, že je vnímáme jako nedílnou součást naší reality a máme pocit, že tu jsou odjakživa.
I proto se nám jako nepochopitelná může jevit skutečnost, že tyto firmy můžeme my, obyčejní smrtelníci, alespoň částečně vlastnit. Ano, my, kteří každý den využíváme jejich služby a hltáme obsah, jímž nás neustále krmí.
Ano, řeč je o akciích. Co jsou to vlastně akcie, jaké druhy akcií můžeme obchodovat a jde na nich vůbec vydělávat? Odpovědi na tyto otázky najdete v dnešním článku.
Co jsou to akcie?
Akcie je zjednodušeně podílem na vlastnictví určité veřejně obchodované společnosti. Akvizicí akcií té či oné firmy jí poskytujete své finanční prostředky, jež pak firma může využít k financování vývoje, rozvoje infrastruktury nebo k vyplacení mezd.
Když se rozhodnete investovat své finanční prostředky do nějaké pečlivě vybrané firmy, obvykle očekáváte, že dojde k jejich zhodnocení. To může nastat buď prostřednictvím nárůstu hodnoty společnosti (zvýšení prodejů, nové výrobky, expanze na nové trhy apod.), jenž vyvolá růst ceny akcie, nebo dividendou, o které si řekneme později.
My, malí investoři, investujeme do firemních akcií výhradně s vidinou zhodnocení volných finančních prostředků. Velké ryby s větším počtem akcií získávají ve firmě hlasovací právo a mohou tak rozhodovat o dalších krocích. To se nás však vůbec netýká.
Jaké druhy akcií existují?
Klasifikace akcií je poměrně složitá a její detailní popis by vydal na několik velmi podrobných článků. Vše totiž záleží na tom, jak na akcie nahlížíme.
Akciové tituly bychom mohli dělit např. na růstové a dividendové. V případě investice do prvního typu počítáme s postupným růstem hodnoty firmy v budoucnu, zatímco u druhého typu nám firma ukazuje svou vděčnost tak, že nám vyplácí dividendu, což je podíl ze zisků.
Tato obecnější klasifikace by mohla zahrnovat také nové akcie/akcie mladých firem (tzv. penny stocks) nebo obranné akcie, u nichž je hlavním cílem obrana kapitálu.
Akcie lze dělit také podle odvětví, tzv. sektorů. Mezi nejvýznamnější patří sektor energetický, průmyslový, technologický, finanční, zdravotnický a telekomunikační. Tato různorodost investorům otevírá velký svět takřka neomezených možností, jež si můžou přizpůsobit podle svých vlastních preferencí.
Neméně důležitým typem klasifikace akcií je jejich dělení z hlediska geografického. Zde můžeme brát v potaz kontinenty (Evropa, Asie, Severní Amerika), země, nebo se na celou věc podívat z hlediska ekonomického rozvoje jednotlivých regionů.
Investoři, kteří mají rádi trochu rizika, si kupříkladu libují v investicích na rozvíjejících se trzích.
Jak obchodovat akcie?
Cesta na akciové trhy v praxi vždy vede přes prostředníka, tzv. brokera, u kterého si nejdříve musíme založit obchodní účet. Tento krok obvykle vyžaduje ověření identity. Nebuďte překvapení, když od vás broker bude chtít např. kopii vašeho účtu za telefon nebo plyn – je to běžná praxe, navíc zakotvená v evropské legislativě.
Po úspěšném ověření pak už jen stačí vložit na účet finanční prostředky a můžete začít obchodovat. Brokeři dnes již v mají nabídce obrovské množství jak amerických, tak evropských nebo asijských akcií, ze kterých si vybere opravdu každý. Pamatují také na různé styly obchodování, přičemž jejich platformy zahrnují spoustu užitečných analytických funkcí.
V rámci výběru vhodného akciového prostředníka si dejte pozor na poplatky a ujistěte se, že má broker za sebou dlouhou historii, a že je spolehlivý.
Dá se na akciích vůbec vydělat?
Jednoduše? Ano, dá. Ale jednoduché to opravdu není. Každá investice s sebou totiž nese určité riziko a je nutné počítat jak se zisky, tak se ztrátami. I proto je vhodné investovat pouze finanční prostředky, které v danou chvíli nepotřebujete.
Svět akcií je neuvěřitelně rozmanitý a každý den nabízí tisíce možností ke zbohatnutí. Pokud jste opatrný investor, nejspíše se najdete ve strategiích typu „buy and hold“, kdy si jednoduše koupíte zavedenou firmu, která z našeho světa jen tak nezmizí, a počítáte s jejím růstem v budoucnu.
Opatrní investoři jistě ocení také možnost akvizice dividendových titulů, které zaručí, že jim budou na obchodní účet pravidelně přistávat další finanční prostředky, které následně reinvestují.
Akčnější obchodníci mohou obchodovat podle tzv. fundamentů, tedy průběžně reagovat na celosvětové dění. Současná koronavirová pandemie např. vystřelila vzhůru ceny akcií firem zabývajících se výrobou zdravotnického materiálu. Pořádný vzruch na trzích dokážou vyvolat také zprávy, že se nějaká firma blíží k úspěšnému dokončení vývoje vakcíny.
No a nakonec je tu „vysoká škola“ akciového obchodování, a to obchodování intradenní. Zde se již zaměřujete na několik málo titulů a snažíte se vydělat na cenových pohybech, k nimž dochází v řádu minut, často i pouhých sekund. Tento přístup vyžaduje velkou praxi a je samozřejmě diametrálně odlišný od „líného“ přístupu popsaného na začátku tohoto odstavce.
Ať už jste obchodník vyžadující rychlou akci nebo pomalý investor, ve světě akcií si to své najde úplně každý. Pamatujte však na to, že je to svět značně nevyzpytatelný a kromě velkých zisků vám může přinést i bolestivé ztráty.