Bez ohledu na situaci ohledně brexitu a následný ekonomický vývoj Británie nabízí tato země mnoho pro občany, kteří zde žijí a pracují. Pokud se člověk přizpůsobí zdejšímu životnímu stylu, který u většiny bude nejspíš ve smyslu jíst, spát a pracovat zpravidla za minimálku, může být po překonání této počáteční životní etapy pobyt v Anglii dobrým výchozím bodem k lepšímu životu, i když se to na první pohled tak nemusí zdát.
Většina lidí, kteří do UK přicestují, si myslí, že jako evropská země funguje stejně jako jejich domovina. Bohužel tomu tak úplně není. S jazykovou bariérou může být poněkud těžké se k něčemu dopracovat a poznat možnosti, které tento ostrov nabízí. Proto je zde náš magazín.
I s minimální výplatou se v UK dají našetřit peníze, které se vám v průběhu měsíců či let mohou zhodnotit, a to i mnohonásobně. Chce to zpravidla mít alespoň nějakou představu o své finanční budoucnosti a pracovat na ní. Zároveň jde o to nebát se vyzkoušet finanční nástroje a služby, které jsou v UK na vysoké úrovni
Pro nově příchozí mohou být některé finanční produkty nedostupné. Přesto je ale možné začít šetřit už od první výplaty. Co tedy UK nabízí? Následující body slouží jako základní přehled možností, a to i přesto, že by každý z nich vydal na samostatný článek.
Spoření na penzi zaměstnavatelem nebo SIPP
Pokud jste zaměstnáni, je velká pravděpodobnost, že vám zaměstnavatel přispívá automaticky na penzi. Může jít o firmy Scottish Widow, Nest Pension či jiné společnosti. Každý zaměstnavatel může preferovat jinou společnost, a tak se za ty roky může stát, že máte několik podobných penzijních systémů (pension scheme), ke kterým však získáte daňovou úlevu.
Pokud byste si je chtěli sloučit do jedné, tak to možné je, ale pravděpodobně přijdete o nějaké bonusy. V takovém případě je lepší se s jednotlivými firmami domluvit a zjistit, jaké jsou jejich podmínky, abyste na tom netratili. Zde stojí za zvážení i aplikace PensionBee.com, abyste měli své prostředky na dosah ruky nebo je možné převést již naspořenou částku z penzijních spoření na SIPP a pokusit se vytřískat z již naspořených peněz co se dá.
SIPP znamená Self-invested personal pension. Jeho výhodou je, že můžete naspořené finanční prostředky investovat do fondů, akcií a dalších investičních násrojů. Od britské vlády dostáváte daňovou úlevu ve výši 20%, která se vám přičítá k vámi vloženým částkám. Nejedná se o bonus z výnosu investic.
Pokud jste odešli ze zaměstnání a již vám do vašeho stávající penzijního účtu nepřicházejí žádné peníze, je možné si požádat o převod penze na SIPP. Ten poskytují mimo jiné také společnosti AJ Bell a Hargreaves Lansdown.
Převod zabere zpravidla 2 až 4 týdny. Profit, který investováním získáte může být u některých poskytovatelů možné průběžně vybírat. Tak jako tak, správným zacházením a investováním se můžete těšit velmi příjemnému a bohatému důchodu. Záleží jen na vás. SIPP si můžete otevřít pro své vlastní spoření na penzi bez ohledu na to zda budete penze od jiných poskytovatelů převádět či nikoliv.
Vlastní spoření
Možností, jak spořit na vlastní pěst, je nespočet a každý si jistě najde svou vlastní cestu. V tomto bodě bych chtěl zmínit například aplikaci MoneyBox. Pokud jste v UK krátce, může být tato apka prvním krokem ke zlepšení vaší finanční situace. S minimálním vkladem 5 liber týdně se něco málo našetřit dá.
Co může být pro některé uživatele zajímavé, je skutečnost, že aplikace při propojení s vaším bankovním účtem při každé platbě, kterou provedete, zaokrouhlí u každého nákupu halířový rozdíl do celé libry. Takže platíte-li nákup za 4,93 libry, MoneyBox vezme zbývajících sedm pencí a vloží je do vašeho spořicího plánu. Pokud zaplatíte např. 5 liber, vezme si celou libru. Všechny tyto haléře a váš týdenní příspěvek se vám započítává do vašeho spořicího plánu.
To však není vše. Tyto naspořené peníze MoneyBox investuje podle rizika, které jste si při zakládání účtu zvolili. Od mírného až po riskantní. Pokud však stojíte o zhodnocení, pak se jiný, než riskantní přístup nevyplatí.
Tím, že MoneyBox investuje vaše finanční prostředky i na akciovém trhu, do různých fondů a dalších instrumentů, může se stát, že budete mít nějaký čas místo zisku mírnou ztrátu. Nicméně, vaše zhodnocení je pro MoneyBox důležité: přeci jen, nechtějí ztratit svého zákazníka a dělají, co mohou, aby se vaše naspořené prostředky zhodnocovali. https://www.moneyboxapp.com/
ISA, LISA, JISA
Pokud máte dlouhodobější plán, pak byste měli zvážit ISA, LISA nebo JISA účet. V čem je rozdíl?
ISA je investiční spořicí účet neboli Investment Saving Account. Jeho výhodou je, že je osvobozen od daní. Jinými slovy, ať už na účtu vyděláte vaším investováním cokoliv, neplatíte z toho žádné daně. To se týká všech výše uvedených druhů účtů. Všechny účty však mají určitá pravidla a omezení.
Tím je u ISA maximální výše ročně naspořené částky, a to 20 000 liber. Tuto částku však můžete zhodnocovat investováním do fondů nebo akcií. Pokud však bude chtít i LISA, což je Lifetime Investment Saving Account neboli životní spořicí účet, pak se allowance pro ISA snižuje na 16 000 liber, protože na LISA můžete maximálně ročně naspořit 4 000 liber.
V čem je LISA naprosto perfektní instrument pro spoření na dům či důchod, je příspěvek od státu ve výši 25 %. Jinými slovy, s každými čtyřmi tisíci ročně dostanete tisíc liber od státu jako příspěvek na důchod či dům. LISA účet si musíte otevřít před dosažením svých 39. narozenin a můžete jej vybrat při dosažení svých 60. narozenin nebo při nákupu svého prvního domu v UK.
Spořit se dá až do vašich 50 let. S LISA se můžete do důchodu stát skutečným milionářem. Za minimálně 10 let spoření při dosažení maximální částky můžete naspořit 10 x 4 000 + 10 x 1000 = 50 000 liber. Pokud investujete do dobrých akcií i fondů, je šance, že svou investici zmnohonásobíte. Ovšem jak moc, to už záleží jen na vás.
Máte-li děti, pak jim můžete otevřít juniorský spořicí účet, tedy JISA, a každý rok naspořit až 9 000 liber. Naspořenou částku však nelze vybrat do doby, dokud vaše dítě nedosáhne věku 18 let.
Pro otevření ISA můžete využít jak již zmíněný MoneyBox, nebo Trading212 pokud investujete aktivně, tak například společnosti Hargreaves Lansdown, AJ Bell či jiné, které nabízejí i LISA, JISA a SIPP účty.
Aktivní investování
Pokud byste dali přednost aktivnímu investování před pasivním investováním jako u MoneyBoxu, tak například aplikace Trading 212 rovněž nabízí ISA účet. To znamená, že neplatíte ze zisku daně. Aktivním investováním si tedy můžete slušně zhodnotit své investice.
Ale jako v každém takovém případě, jedná se o risk a můžete i ztratit. Proto se vyplatí investovat jen to, co reálně nepotřebujete pro své každodenní životní fungování. Výhodou Trading 212 je, že můžete začít investovat opravdu s málem. Pokud využijete tento náš promo kód Fz1mX7Qo obdržíte akcie zdarma až do výše 100 dolarů, se kterými můžete v této aplikaci začít sami obchodovat. Více o Trading 212 v našem článku
Od pár liber a bez poplatků za nákup a prodej akcií, a tím svou malou částku postupně zhodnocovat až do takové výše, jak uznáte za vhodné. Přečtěte si, jak zdvojnásobit své investice v našem článku o Penny marketu.
Budete-li číst náš magazín pravidelně, získáte spoustu zajímavých investičních tipů a rad. Pokud byste chtěli zvolit extremně pasivní cestu stát se milionářem, pak si předplaťte naše Premium, alespoň na tři měsíce.