Opčnímu obchodování jsme se v naší investiční rubrice dosud nevěnovali. Měli jsme pro to několik pádných důvodů.
Jednak je k jejich obchodování nutná znalost ostatních burzovních a investičních aktiv (akcií, komodit, ETF apod.), ale také se jedná o natolik komplikovanou a obsáhlou disciplínu, že by její vyčerpávající popis vydal na několik knih.
Dnešní článek proto chápejte spíše jako ochutnávku a pozvánku do světa opcí, který je v tomto případě světem opravdu neomezeným.
Opce jsou totiž velemocným nástrojem, se kterým se přestanete řídit tím, co se děje na trzích – opční obchodování vám totiž umožní vydolovat zisky jak z trhů, které divoce reagují na nějakou nečekanou událost, tak v situacích, kdy se nic neděje a vše zdánlivě spí.
Možná jste se v minulosti setkali s pojmem tzv. binárních opcí. Značně kontroverzní byznys kolem nich se stal podhoubím pro nejrůznější podvodníky a vykutálence se sídly v daňových rájích.
Tento typ opčního obchodování je však dnes již naštěstí zakázán.
Pojďme se nyní na opce jako burzovní aktivum podívat zblízka.
Co jsou to opce?
Opce jsou speciálním druhem burzovního aktiva, jež jejich kupci dává možnost (nikoliv však povinnost) koupit nebo prodat podkladové aktivum za předem určenou cenu.
Pokud se bavíme o opcích na koupi aktiva za určitou cenu, bavíme se o opcích CALL. Opcím na prodej konkrétního aktiva se říká opce PUT.
Podkladovým aktivem se zde rozumí jiné investiční aktivum – ETF, akcie apod., přičemž opce se většinou vážou na 100 kusů podkladového aktiva.
Sloveso „vážou se“ je zde nesmírně důležité – opce jsou vždy spojeny s nějakým jiným podkladovým aktivem, vždy je tu něco, co jejich prostřednictvím obchodujeme.
Opce jsou tedy vlastně deriváty, protože se jejich hodnota vztahuje k hodnotě a cenovým pohybům jiného burzovního aktiva.
Z obchodníkova hlediska lze s opcemi obchodovat oběma směry. Můžete je jak nakupovat a stávat se jejich držiteli, tak je sami vystavovat.
Výhody opčního obchodování
Toto aktivum mají v oblibě zejména zkušenější obchodníci, kteří se k němu často dopracovali v rámci snahy o vylepšení a rozšíření obchodu se svými původními aktivy.
Jedná se totiž o mocný nástroj k omezení rizika, který vám dokáže zastřešit maximální výši ztráty.
Pokud se např. hodnota vámi drženého aktiva (třeba akcií) zničehonic propadne do hlubin pekelných, v případě, že jsou vaše akcie kryty opcí, budete mít jen předem danou ztrátu, nehledě na to, nakolik dramatický tento propad bude.
Jednou z dalších nesporných výhod opčního obchodování je také relativní bezrizikovost. Pokud se rozhodnete hrát na jistotu, všechny vaše opce budou kryty jinými.
V praxi to znamená, že při všech obchodech budete pracovat s neměnným, pevně daným rizikem. Tato skutečnost jistě potěší všechny obchodníky, kteří preferují klidné obchody.
Hlavní výhodou opcí je však skutečnost, že vám dávají možnost vydělat na trzích, ať už se na nich děje cokoliv.
Na své si zde přijdou jak vyznavači krátkých, tzv. skalpovacích obchodů, kdy jednotlivé opční obchody trvají v řádu minut, tak zastánci dlouhodobějších strategií, kdy se opce kupují nebo vypisují na dlouhou dobu a k prospěchu obchodníka hraje čas.
Příklad opčního obchodu
Dejme tomu, že máme akcii X, která se v době opčního obchodu pohybuje na cenové hladině 90. Jelikož očekáváte výrazný nárůst její hodnoty, kupujete si opci CALL, která vám dává právo na koupi podkladového aktiva (naší akcie) za cenu 92.
Zpočátku jste tedy v mírné ztrátě, protože proč byste si akcii kupovali za cenu 92, když si ji můžete koupit za tržních 90?
V následujících dnech a týdnech však cena aktiva prudce roste, až prorazí hladinu 100 a zastaví se na hodnotě 105. Cena akcie je nyní 105, vy však máte v ruce nástroj, který vám umožňuje tuto akcii koupit za cenu 92.
Pozor, jedná-li se o spekulativní obchod, opci vůbec nemusíte uplatňovat. Pokud se nechcete stát držiteli akcií, opci jednoduše prodáte dál. Její hodnota je totiž nyní obrovská, protože umožňuje koupi 100 kusů akcií za cenu 92, byť je současná tržní hodnota aktiva 105.
Tento hrubý příklad nastiňuje, jak opční obchody v praxi fungují. Existuje nespočet opčních strategií, v rámci kterých si můžete hrát jak s opcemi CALL, tak PUT.
Můžete spekulovat na růst a propad aktiv, opce různě vystavovat a kupovat, krýt si hodnotu vlastního portfolia, vydělávat na tržní nejistotě, anebo se pojistit pro případ neočekávaných tržních událostí.
Možnosti jsou zde takřka neomezené a jako takové daly vzniknout celé řadě opčních strategií, na jejichž řádný popis zde bohužel nemáme prostor. Jednotlivé strategie se liší jak z hlediska druhů opcí, tak délky obchodů, typu podkladového aktiva, míry rizika a situací, v nichž se nasazují.
V rámci obchodování s opcemi pamatujte na to, že se skutečně jedná jen o derivát. Pokud tedy např. budete držiteli opcí na akcie, nemáte nárok na případnou dividendu.
Tolik k úvodu do světa opcí. Pokud se vám zalíbily možnosti, které toto aktivum nabízí, doporučujeme se s nimi seznámit blíže.