V předchozích článcích jsme se již několikrát zmínili o speciálním typu aktiva, tzv. REITu, který často uvádíme v rámci nejrůznějších seznamů spolu s akciemi.
Z praktického hlediska mezi REITy a „obyčejnými“ akciovými tituly není žádný rozdíl – jedná se totiž o burzovně obchodovatelné celky, jejichž cena roste a klesá podle situace na trhu a které často vyplácí mimořádně zajímavou dividendu.
Obchodní model REITů je však natolik odlišný, že jsme se jej rozhodli popsat v samostatném článku.
Pojďme se tedy na tyto investiční fondy podívat zblízka a zodpovědět si několik důležitých otázek.
Na závěr článku Vám také dáme několik tipů, od nichž se budete moci odrazit v rámci hledání vhodných kandidátů ze světa REITů do Vašeho portfolia.
Co jsou REITy?
REITy neboli Real estate investment trusts jsou společnosti-investiční fondy, které vlastní, provozují nebo financují nejrůznější nemovitosti.
Fungují na podobném principu jako podílové fondy, neboť sdružují investiční kapitál velkého množství investorů.
Pokud chcete investovat do nemovitostí a limitují vás vaše finanční prostředky, může být REIT zajímavým klíčem, jenž vám vstup do tohoto světa zprostředkuje.
REITy generují investorům stabilní přísun peněz prostřednictvím dividend, jedná se proto o oblíbené investiční aktivum dlouhodobých investorů. Na raketový růst se zde obvykle nehraje, byť i toho jsou tyto fondy schopny, jak uvidíte v závěru článku.
Většina REITů je obchodována veřejně jako burzovní akcie, díky čemuž jsou mimořádně likvidní (na rozdíl např. od fyzických investičních nemovitostních fondů).
V rámci REITu můžete investovat do celé řady nemovitostí, což zahrnuje například bytové jednotky, datová centra, hotely, zdravotnická zařízení, kanceláře, komerční budovy, prodejny nebo sklady.
Co musí společnost splňovat, aby získala status REITu?
Aby získala status REITU, musí společnost v prvé řadě investovat alespoň 75 % veškerých svých aktiv do nemovitostí.
Dále je nutné, aby alespoň 75 % jejího hrubého příjmu pocházelo z pronájmu nemovitostí, úroků z hypoték na financování nemovitostí nebo z jejich prodeje.
Společnost také musí být zdanitelná jakožto korporace, musí být řízena správní radou a mít alespoň 100 akcionářů, přičemž souhrnný podíl jakýchkoliv pěti akcionářů nesmí překročit 50 %.
Na závěr zde máme to nejlepší – REIT musí každoročně vyplácet alespoň 90 % svých zdanitelných příjmů akcionářům ve formě dividend.
Jaké druhy REITů existují?
Všehovšudy se rozlišují tři druhy REITů – equity (majetkové), mortgage (hypoteční) a hybridní.
Equity REITs jsou společnosti (fondy), jež vlastní, spravují, provozují nebo financují nemovitosti generující příjmy. Tyto příjmy jsou zpravidla tvořeny zejména zisky z pronájmu, nikoliv z prodejů.
Tento typ REITů lze dále dělit podle toho, o jaký typ nemovitosti se jedná. Může se tedy jednat o REITy zdravotnické, komerční, rezidenční nebo třeba kancelářské.
Mortgage neboli hypoteční REITy jsou speciální společnosti, které půjčují finanční prostředky vlastníkům nemovitostí, a to buď přímo prostřednictvím hypoték a půjček, nebo nepřímo skrz akvizici aktiv (nemovitostí) zajištěných hypotékou.
Posledním druhem jsou REITy hybridní, které logicky zahrnují oba typy aktivit.
Několik příkladů REITů
Datová centra, zdravotnická zařízení, komerční nemovitosti nebo marihuana. Seznamte se s čtyřmi různými REITy, které vás seznámí s tím, jak to v tomto světě chodí.
Přečtěte si celý článek nerušeně s předplatným PREMIUM.
Neomezený přístup k našemu obsahu. Články, galerie.
PREMIUM
předplatné, které vás obohatí
pouze 39 Kč/měsíc
zrušte kdykoliv bez závazků.
Už mám předplatné - přihlásit se.
Přečtěte si celý článek nerušeně s předplatným PREMIUM.
Neomezený přístup k našemu obsahu. Články, galerie.
PREMIUM
předplatné, které vás obohatí
pouze 39 Kč/měsíc zrušte kdykoliv bez závazků.
Už mám předplatné - přihlásit se.