Jedním z nejvýznamnějších rozdílů mezi českou a americkou tradicí investování je jakási absence tzv. guru, která je způsobená hlavně relativním mládím tuzemských burz oproti dlouholeté tradici americké.
Ve Státech se za mnoho desítek let vykrystalizovalo velké množství prominentních investorů, správců fondů, ale i soukromých traderů, kterým se na burze podařilo dosáhnout pozoruhodných úspěchů a jež tamní investorská veřejnost vnímá jako jakési benchmarky, podle nichž hodnotí své vlastní burzovní aktivity.
To, že většina investorů v naší zemi nedokáže vyjmenovat ani tři z těchto prominentních person a nanejvýš si vybaví jméno legendárního Orákula z Omahy, Warrena Buffetta, je opravdu škoda. Tito lidé jsou totiž doslova studnicemi nadčasové investiční moudrosti, která zůstává relevantní i mnoho let poté, co tito investoři zažili svou největší slávu.
Bylo by proto vhodné si tu a tam některou z nich představit a zamyslet se, jestli by něco nemohla nabídnout také nám.
Kdo byl Peter Lynch?
A začneme rovnou u jednoho z nejtěžších kalibrů – Petera Lynche. Výběr této osobnosti není náhodný, jeho přístup k investování totiž z velké části uplatňuje také autor tohoto článku a dalo by se říct, že poměrně úspěšně.
Peter Lynch si získal slávu svou štací na pozici správce podílového fondu Fidelity Magellan Fund, kterou zastával mezi lety 1977 až 1990.
Proč by nás měl zajímat? Na základě několika jednoduchých investičních pravidel totiž dokázal dosáhnout zhodnocení v průměru 29 % ročně! Čímž výrazně předčil již zmíněného Buffetta a o parník prorazil průměrný výnos indexu S&P 500.
Přestože je tento postarší pán a mimochodem autor skvělých knih One Up on Wall Street, Beating the Street, and Learn to Earn již nějakou dobu v důchodu a aktivně neobchoduje, jeho investiční tipy zůstávají relevantní dodnes. Pojďme se na některé z nich podívat zblízka.
Investiční tipy podle Petera Lynche
Investiční strategie Petera Lynche se z velké části opírá o tzv. value investing, jež spočívá v pečlivém vyhledávání společností, jejichž akcie jsou na trhu podhodnocené.
Jednou z hlavních myšlenek tohoto směru je skutečnost, že trhy často reagují přehnaně a zcela v nesouladu s dlouhodobými fundamenty jednotlivých firem, což v případě povedené investice může vést k zajímavým ziskům.
Kromě toho se Lynch řídil seznamem pevněji či volněji definovaných pravidel. Ty nejzajímavější z nich uvádíme níže.
K vybudování skutečného bohatství stačí i několik málo akciových titulů
Přestože Lynch jedním dechem dodává, že diverzifikace portfolia je veledůležitá věc, pokud si své portfolio poskládáte opravdu pečlivě a s náležitou dávkou rozumu, vystačíte si i s menším počtem titulů.
V rámci výběru vhodných kandidátů pak doporučuje používat zajímavý trik – představte si, že nekupujete pouze kus akcie/cenný papír, ale podíl ve firmě. Podíl na ziscích, ztrátách, problémech, výsledcích i potenciálu v budoucnu. To vám pomůže váš výběr řádně zúžit.
Kupujte pouze to, čemu opravdu rozumíte
V rámci hledání onoho pověstného „koně“, který vás má táhnout kupředu po několik dlouhých příštích let, je vhodné znát, co ten kůň vlastně na trhu dělá. U některých firem je přitom situace jednodušší než u jiných.
Vezměte si např. firmu, která vyrábí kosmetické výrobky. Znáte její současné portfolio výrobků? Sesterské firmy? Plány na budoucí vývoj? Její podíl na trhu? Není třeba situace u konkurence lepší? Proč jste se rozhodli koupit právě ji?
Vaši investici byste měli být schopní vysvětlit v několika jednoduchých větách tak, aby ji pochopila třeba investicí neznalá babička nebo dítě školního věku. Snažte se vyhýbat vkládání financí do věcí, kterým úplně nevěříte, ale které jsou v současnosti „v módě“. Nepochopení trhu by se vám mohlo pěkně prodražit.
Udělejte si řádný průzkum
Ruku v ruce s předchozími dvěma body jde i bod třetí, tedy nezbytnost řádné rešerše. Uvědomte si, že cílovou firmu chcete držet dlouhodobě, oněch několik desítek minut strávených bádáním vás proto nezabije.
Pokud vás nebaví hrabat se ve výkazech a výsledovkách, byť to vřele doporučujeme, zkuste zhodnotit minulost firmy, tržní sentiment, podívejte se, jak se k akciím vámi vybrané společnosti staví velcí hráči na trhu a udělejte si také bezprostřední srovnání v rámci sektoru. Třeba díky tomu najdete ještě vhodnějšího kandidáta.
Poté již stačí přistoupit k technice a zkusit se najít na grafu ideální místo pro vstup do pozice.
Nejdůležitějším orgánem pro obchodování není hlava, ale žaludek
Nenechte se rozhodit, nenechte se zastrašit! A to ani z hlediska tržního vývoje, ani z hlediska zdánlivé náročnosti výběru vhodného kandidáta. Kritéria jsou přehledně popsaná všude na internetu a často se stává, že se vám výběr podaří i na první dobrou – stačí jen pozorovat svět kolem nás a uvědomit si, kdo v současnosti vládne tomu či onomu sektoru.
Stejně tak je důležité vydržet tržní propady a nevyprodávat při korekcích a poklesech, čehož důležitým důkazem je již mnohokrát omílaný březen 2020.
Buďte trpěliví, nejlepší obchody někdy zrají i deset let
Jde totiž o to, že všechny korekce a nakonec i propady jsou jen krátkými červenými epizodami na dlouhé cestě za zhodnocením. Lynch dle vlastních zkušeností tvrdí, že jeho obchody obvykle zrály 3 až 10 let, přičemž až po tomto řádném „vysezení“ mu byly schopny nabídnout ono pohádkové zhodnocení v řádu stovek procent.
V dnešní době tzv. „tržních raket“ se tato doba výrazně zkracuje, nicméně pravidlo zůstává. Uvědomte si, že budujete něco, z čeho budete těžit až za několik let, a obrňte se trpělivostí.
Však ony vás trhy dříve nebo později odmění.