Jak si užít Ibizu před sezónou

Práce unavuje? Kolegové už jsou moc otravný? Je nejvyšší čas vyrazit na dovolenou a třeba na Ibizu i mimo sezónu. Sezóna začíná v druhém týdnu v Dubnu. Poznáte to především podle cen za ubytování a cen letenek. I přesto, že Ibiza je vyhlášená jako letní párty ostrov, nabízí zajímavé vyžití na dovolenou i mimo sezónu. I když je moře ještě studené, ostrov nabízí nádherné scenérie, výpravu do historie, ale i hudební vyžití.

Cestování na Ibizu mimo sezónu má několik výhod. Je to mnohonásobně levnější než v sezóně. Nepřetlačujete se s hromadou dalších a především opilých lidí. Všechno si můžete užít tak nějak v klidu a po svém, i přesto, že většina provozoven vodního vyžití je ještě zavřená máte další možnosti.

Nebude se jednat o dovolenou, kterou strávíte flákáním se na pláži u moře, ale aktivním objevováním a turistikou a určitě nehledejte takovou nabídku u cestovní kanceláře. Pokud chcete mít vše pevně v rukách, existují způsoby jak si užít dovolenou bez cestovky. Stačí k tomu abyste si vybrali lokaci a zabookovat let a hotel. To zvládnete i bez cestovky. Vyzkoušejte servery, které nabízí hotely po celém světě, a vyberte si takový, který vyhovuje vašim potřebám.

Pokud z Prahy neletí přímý spoj, zkuste to přes Londýn s Ryan Airem. Zpáteční letenka vás tak může vyjít kolem 3000 Kč, záleží, kdy zabookujete lety a kolik povezete zavazadel. Já si většinou vystačím s batohem do letadla zdarma, pokud to není cesta na déle než týden.

Z letiště se dostanete v pohodě autobusem za zhruba 2 Eura do Ibiza Townu (Eivissa). Hlavní město ostrova. V centru přesednete na další autobus, který bude směřovat tam, kde jste si objednali hotel. Pokud jste si objednali ubytování přímo v Ibiza townu bude to pro vás mít tu výhodu, že si můžete užít i jediný celoročně otevřený klub ostrova Pacha. V sezóně většinou fungují různé celonoční linky spojující nejvýznamnější kluby. Mimo sezónu jste o toto ochuzeni. Noční autobusy moc nejezdí a tak budete muset objednat taxi.

Na vrcholku v Ibiza town stojí hrad s nádherným výhledem na město, část ostrova a moře. Až se nabažíte toho středomořského pohledu, vydejte se úzkými uličkami zpět dolu do města. Ibiza town je prohlídka minimálně na jeden den, záleží, jak rychle chodíte. Dva dny jsou však maximum. Z hlavního města je dobré spojení do všech dalších měst ostrova. V sezóně velmi populární St. Antoni bay je cca 20 minut autobusem. Nejedná se o velké město, takže centrum projdete během jedné až dvou hodin.

Santa Eulária. Můj osobní favorit z měst, které Ibiza nabízí. Jednou jsem jí projel jen autem, poté jsem se tam vydal ještě autobusem a strávil tam celé odpoledne. Město nabízí moderní a netradiční architekturu, nábřežní kolonádu a spoustu kaváren a restaurací.

Za návštěvu stojí sever ostrova. Město Portinax a Port de Sant Miguel, kde je přístupná jeskyně. Na severní části ostrova je také místo ze kterého je vidět dech beroucí západ slunce. V okolí jezdí silniční turistický vláček, který vás proveze po okolí. Tyhle místa budete muset prozkoumat osobně. Víc vám k nim neřeknu, protože jsem je prostě nenašel. Španělsky psaná mapa a nápisy u silnic i přesto, že můj orientační smysl je obvykle velmi dobrý mne tentokrát totálně zradil.

V mém hotelu jsem si mohl pronajmout auto za 40 Eur na den. Pokud i váš hotel bude tuto možnost nabízet, využijte jí a objeďte si ostrov dokola. Je to projížďka na celý den. Pokud chcete udělat prohlídku důkladněji dva tři dny průzkum ostrova zabare, ale stojí za to. Nejezděte po hlavních silnicích, protože to nic neuvidíte. Vezměte to po klikatých horských silnicích co nejblíž k moři. Ne vždy to jde, ale některá místa jsou pro suchozemce jako my excelentní. Krom toho pokud máte rádi trochu adrenalin, jsou tyto horské cestičky ideální na motorky a kola. S kolem to sice zabere trochu déle, ale scenérie lesů, polí, horských údolí, měst a obrys ostrova zasekávající se do moře si budete pamatovat ještě dlouho.

Auto vám dá také možnost potřebné flexibility a navštívit místa, která byste jen při cestování autobusem určitě nenavštívili. Pokud byste chtěli vyzkoušet nějaké vodní sporty, jako vodní skútry bude to na delší hledání, ale určitě se i mimo sezónu dá takováto zábava najít. V hotelu by vám měli ochotni poradit.

Z Ibiza townu si můžete udělat výlet lodí na nedaleký ostrov Formantera a užít si moře alespoň touto formou.

Pokud se rozhodnete na tento Španělský ostrov vyrazit, věřím, že si ho užijete tak jako já a domu se vrátíte plni nových zážitků. Snad vás i přiložená galerie bude trochu motivovat. Příjemné cestování.

napsal: Lord Charles

Foto: Lord Charles