Jak udělat Česko lepší

Snad každý Čech by chtěl žít v lepší zemi. A tím nemyslím, že by se většina z nás chtěla přestěhovat za hranice. Myslím tím, že většina z nás by si přála, aby Česko byla lepší země pro nás i pro naše potomky. Bohužel v tomto směru jsme trochu sobci, kteří myslí jen sami na sebe. Ale o to spíš bychom měli chtít dělat naši zemi lepší než je.

Druhé „bohužel“, přijde ve chvíli, kdy jedna polovina z nás nemá chuť v tomto ohledu cokoliv dělat a radši se bude typicky vymlouvat, že nemají šanci a možnosti a bla bla bla. Faktem je, že mají, ale tak nějak nechtějí. Tipuji, že z 99% se bude jednat o lenost a pohodlnost. Když něco nevyjde, tito lidé si budou stěžovat stoprocentně jako první. Druhá polovina z nás se alespoň o něco snaží a pro změnu nadává na ty, co nechtějí. Některým šťastlivcům se však významný krok podaří. Nemusí se jednat o velké činy.

Velký pokrok spočívá v malých krůčcích, které se dějí v každé české vísce, každý den. Když se nad tím člověk zamyslí a koukne se zpět, uvidí, kde ta vaše víska byla před dvaceti lety a kde je teď. Ten pokrok uvidíte téměř všude. A to je podle mne skvělý pocit vidět a být součástí tohoto pokroku nebo snad ne?

Když se podívám na Česko s nadhledem, udělali jsme velký pokrok, ale ne dostatečný. Můžeme udělat mnohem víc. Česko respektive Československo bylo za 1. republiky mezi 10ti nejvyspělejšími státy světa. Podle wikipedie před námi byly jen USA, Kanada, Austrálie, Švýcarsko, Argentina, Británie, Francie, Švédsko a Belgie. Nyní jsme na 49 místě. A tak si říkám, proč se opět neposunout v tomto žebříčku výš.

Já věřím, že Česko se může stát jednou z nejmodernějších, nejekologičtějších a troufnu si i říct jednou z nejbohatších zemí přinejmenším Evropy. Můžeme se stát pozitivní inspirací nejen pro Evropu. Česko má totiž jednu obrovskou výhodu. Je malé. Z pohledu obchodu to není možná tak příznivé, ale z pohledu udělat naší malou zemi lepší to rozhodně velká výhoda je. Dalším benefitem ze kterého můžeme víc těžit je umístění uprostřed Evropy. Jsme součástí Evropy a Evropské Unie. Možnosti, která nám toto společenství i umístění dává, jsou bezmezné. My se je musíme naučit jen využívat.

V následujících článcích v kategorii Lepší Česko vám chci ukázat nebo spíše načrtnout možné scénáře z různých oblastí, jak bychom se k uvedeným cílům mohli dostat. Bude záležet jen na vás, jestli skutečně tento pokrok uděláme. Každý se může přidat. Já začal tím, že jsem napsal tento článek a další, které postupně přibydou a snad inspirují.

Pokud se vám budou líbit, sdílejte je a pokud budete moci, začněte na naznačených cílech pracovat. Já vím, že Česko na to má. Každý z vás na to má. A až dospějete do bodu, kdy si budete myslet, že to nemá cenu, dejte si procházku, přečtěte si tento článek znova, a znova se do toho opřete, protože to cenu má. Protože všichni z nás se chtějí mít dobře a i když se u toho pohádáme, ono to půjde. Zbavme se svého typického Českého pesimismu. Začněme si věřit a vytvořme lepší Česko.

napsal: Lord Charles

foto: Lord Charles