Vnitro připravuje digitalizaci občanů

portalverejnespravyMinisterstvo Vnitra (MV) se chystá na digitalizaci občanů a vyvíjí portál, ke kterému budeme moci přistupovat online s čipovou občankou.

Mgr. Pavel Novák z kanceláře náměstka MV pro řízení ICT k tomu řekl, „Centrálním rozcestníkem všech dostupných služeb by se měl stát budovaný “Portál občana”, odkud by si každý mohl vyřizovat většinu životních situací online a zároveň by měl kdykoliv k dispozici všechny potřebné dokumenty a údaje.“

Systém nabídne bezpečný klíč k elektronickým službám státu v podobě eObčanky s čipem a identifikačním certifikátem. Dále důvěryhodné služby veřejné správy koncentrované na Portálu občana a Národní identitní autoritu, která povede online ověření totožnosti a doručí poskytovateli služby údaje, ke kterým dáte souhlas.

K Portálu občana se budeme přihlašovat pomocí eObčanky. Po přihlášení se dostaneme ke svému účtu, kde budeme mít přístup k údajům, které o nás informační systémy veřejné správy vedou. Dále budeme mít přístup ke svým podáním, k datové schránce a doručeným dokumentům. Současně budou k dispozici seznamy online služeb, které budeme moci jednoduše využít bez pomoci přihlašování. Samotné služby poběží na portálech jednotlivých úřadů. Z Portálu občana k nim budeme mít přístup jako autentizovaný uživatel.

Vše bude záležet na legislativním procesu patřičného zákona o elektronické identifikaci, na které se již pracuje. Vláda již schválila novelu zákona o občanských průkazech.

Nové občanky s čipem by se měli začít vydávat začátkem ledna 2018 a systém by měl začít fungovat do konce září 2018 s ohledem na evropské nařízení eIDAS. Toto nařízení dává povinnost každému státu uznávat online služby i identitní systémy všech členských států EU.

Občanům, kteří se rozhodnou nevyužívat online služeb, stále zůstávají k dispozici kontaktní místa Czech Point.

I služby Czech Pointu by se mohli v dohledné době dočkat rozšíření v podobě získání Potvrzení o studiu na VŠ, o jejímž provedení MV jedná se Studentskou komorou Rady vysokých.

Rozšiřování služeb probíhá i na neveřejné platformě systému Czech Point, který využívají orgány veřejné moci k získávání nejrůznějších formulářů.

autor: Lord Charles