V minulém týdnu jsme se bavili o tzv. Special Purpose Acquisition Companies neboli SPACs. Řekli jsme si, čím jsou, k čemu slouží, proč mohou být zajímavé a představili jsme si rozdíly mezi americkým a evropským přístupem k nim.
Co nám však minule chybělo byl konkrétní příklad z praxe, tedy tip na konkrétní firmy z této kategorie, které by v současnosti stály za pozornost. Dnes je čas to napravit.
Máme pro vás ne jeden, ale rovnou dva tipy na zajímavé společnosti z říše SPACs, v jejichž případě už byla dohodnuta akvizice cílových firem.
U obou nás zaujala povaha byznysu, tiché nadšení, které kolem nich panuje a veskrze optimistické vyhlídky, jež s sebou nesou příslib mimořádně zajímavého zhodnocení v nejbližších letech.
Social Capital Hedosophia Holdings V
Miliardář Chamath Palihapitiya je ve světě SPACs již široce známou osobností. V nedávné době si dal zaregistrovat rovných sedm nových firem tohoto typu, z nichž každá v sobě skrývá zajímavý potenciál.
Nás však zaujala zejména společnost Social Capital Hedosophia Holdings V (NYSE: IPOE), která je v pokročilém stádiu akvizice nadějné fintech společnosti SoFi.
SoFi nabízí jednotnou a přehlednou platformu pro finanční služby nejrůznějšího druhu. Kromě půjček, refinancování nebo pojistných produktů si v ní můžete kupovat třeba i akcie nebo kryptoměny, případně posílat peníze jiným uživatelům.
I v řeči čísel to pro SoFi vypadá náramně dobře. Valuace firmy v rámci akvizice činí 8,65 miliard dolarů, přičemž počet uživatelů platformy exponenciálně roste již 6 čtvrtletí po sobě. Na konci letošního roku by firma ráda měla 3 miliony uživatelů, přičemž očekává meziroční nárůst v hodnotě 75 %.
Pod křídla SoFi navíc spadá společnost Galileo, která poskytuje technologickou infrastrukturu poskytovatelům finančních služeb. Plány SoFi pro Galileo jsou opravdu ambiciózní – ráda by z ní udělala jakýsi Amazon fintech byznysu.
Obrat firmy v roce 2020 činil 620 milionů USD, přičemž pro rok 2025 by to dle odhadů managementu mělo být již 3,7 miliard. Je zde navíc jeden důležitý faktor, který by růst SoFi mohl ještě urychlit – společnost se v současnosti uchází o možnost provozovat banku, což by v případě úspěchu přidalo ještě nějakou tu miliardu navíc.
Gores Holdings VI
Druhou firmou z našeho seznamu je společnost z portfolia miliardáře Aleca Gorese, Gores Holdings VI (NASDAQ: GHVI).
Na začátku února 2021 byl ohlášen plán na akvizici společnosti Matterport, k níž by mělo dojít během druhého čtvrtletí letošního roku.
A v čem že Matterport podniká? Společnost vyvíjí a provozuje speciální technologie, které umožňují vygenerovat digitální 3D model jakéhokoliv prostoru, ať už se jedná o rodinný dům, kancelář, hotel, tělocvičnu nebo obchodní centrum.
Firma je ve svém oboru opravdovým průkopníkem, v podstatě jej v roce 2011 sama vytvořila. Není proto divu, že má v současnosti k dispozici největší databázi prostorových dat na světě.
I zde jsou čísla více než působivá. 18násobý nárůst uživatelů za dva roky, meziroční nárůst obratu v hodnotě 87 %… navíc má toto odvětví obrovský a dosud nevyužitý potenciál. Analýza a optimalizace obytných prostor, vyhodnocování potenciálních rizik, pronájmy bytů – to je jen ochutnávka toho, kde by se technologie Matterportu daly využít.
Není proto divu, že již dnes má Matterport klienty ze 150 různých zemí světa. Za zmínku určitě stojí i skutečnost, že jeho služeb využívá více než 10 % společností z kategorie Fortune 1000.
Závěrem
Pokud tedy máte chuť trochu si zaspekulovat, hledáte perspektivní společnosti na samém začátku jejich burzovní dráhy a líbí se vám byznys, jež Matterport spolu se SoFi dělají, možná tyto firmy stojí za zváženou.
Obě působí v perspektivních sektorech, přičemž jedna svůj obor zjednodušuje a inovuje, zatímco druhá si jej sama navrhla. Pokud bude růst těchto společností pokračovat stejným tempem jako dosud a vyplní se optimistické prognózy managementu, případný investor by se mohl těšit na opravdu pohádkový výnos.
Upozornění! Tento článek není investičním doporučením. Investování do burzovních aktiv je ze své podstaty rizikové a může vést ke ztrátám. Každý investor si musí udělat svůj vlastní průzkum a zhodnotit míru svého rizika při investování.
foto: Nick Youngson