Revoluce ve veřejné správě. Czech Pointy nahradí úřady.

V průběhu několika následujících let dojde k zemětřesení ve způsobu fungování státní správy. Podle plánu Ministerstva a postupné digitalizaci občanů nahradí Czech Pointy jako národní značka pro služby veřejné správy stávající fungování úřadů. Díky centralizaci údajů o občanech tak budou moci Češi vyřídit na jednom místě vše od poplatků za psa, přes nejrůznější výpisy a potvrzení až po vyřízení občanky, pasu či rodného listu. Czech point se tak stane místem nabízející veškeré služby, které od státní správy i své obce občané potřebují v příjemném a moderním prostředí, které odpovídá stávajícím trendům ve službách. Zapomeňte na spruzenou úřednici a komunistické zastaralé prostředí, které vás stresuje.

Změna bude probíhat pomalu a zatím jen v online prostředí, kdy Czech Point budete moci využívat jako centrální zdroj informací, formulářů a odpovědí, které potřebujete najít. Půjde např. o relativně jednoduché tipy „jak si zřídit občanský průkaz“ plus relevantní odpověď s odkazem na příslušný úřad. Kde vyřídit řidičský průkaz. Jak se přihlásit k placení TV poplatků, odpadu apod. až po více specifické otázky s patřičnými odpověďmi.

Aby přístup a vyřízení bylo, co nejjednodušší bude Czech point nabízet Váš soukromý životní online účet, ke kterému se dostanete přes svojí čipovou občankou, vaše mobilní číslo, PIN a vygenerované heslo. O vyřízení online účtu budete moci požádat na úřadech se službami Czech Pointu tedy i na přepážkách České pošty. Přístupové údaje Vám přijdou doporučeně poštou tak jako od banky.

Online účet přinese několik revolučních služeb na České poměry. Kromě standardních informací jako např. počet zbývajících bodů na vašem řidičáku. Bude možné nahlásit změnu adresy, zjisit stav vašich dluhů, případně nedoplatků u energetických společností, vodáren, oficiálních dopisů od soudů, a nebo i možnost volit online. Tato možnost by mohla navýšit volební účast při různých formách voleb, které by se v Česku konaly. Účet Czech Pointu se tak stane primárním účtem a součástí vašeho každodenního života nejen při komunikaci s úřady, kontrolou svých údajů ale užitečným nástrojem, který Vám zjednoduší život.

Následná změna úřadů Czech Point pravděpodobně proběhne sloučením více úřadů a odborů měst do jednoho moderního prostoru, kde vyřešíte jak občanku, pas, živnost, podáte daňové přiznání, zaplatíte pokutu, vyřídíte si mateřskou, přídavky a mnoho dalšího bez ohledu na vaše trvalé bydliště. V menších městech by mohlo být dostupné další služby jako např. možnost  poslat dopis či si vyzvednout balík od České pošty. Budova Czech Pointu by tak vibrovala moderním a příjemným prostředím, ve kterém by člověk mohl i relaxovat místo toho, aby byl vystresován.

Změna celého systému přinese nová pracovní místa a to především v IT oddělení, programátory, grafiky, administrátory, marketéry a dalších profesí, které poskládají informace do jednoho smysluplného systému, ale i úředníků. Ty budou vyřizovat a řešit činnosti spojené s komunikací a požadavky občanů, stejně tak i informovat je o změnách, které u nich nastali.

Sjednocování různých úřadů a organizací do jedné budovy bude nákladnější záležitostí. S velkou pravděpodobností budou muset být postaveny nové moderní nízkoenergetické budovy, aby se zajistilo co nejnižších nákladů na provoz pro městkou kasu. Staré nevyužité budovy budou pravděpodobně prodány či pronajaty soukromému sektoru pokud se jedná o budovy ve vlastnictví státu či města. Možností by samozřejmě mohla být i varianta rekonstrukce či přestěhování do jiných již existujících budov poskytující dostatečnou kapacitu pro počet zaměstnanců nového úřadu. „Slučování“ by v tomto případě mohlo být jednodušší a rychlejší v menších obcích. U velkých měst tento proces zabere delší dobu a s velkou pravděpodobností nutnost rekonstruovat nebo postavit vhodné budovy.

Celá tato změna zaměstná lidi v celé republice ať při přípravě této služby, tak i při následné transformaci. Vytvoří nová pracovní místa navazující na přípravu či provoz nových úřadů ať již při rekonstrukci, stěhování či výstavby. Nové prostory zároveň umožní státní správě uspořit finanční prostředky za nižší energie, telefony, internet a další provozní režii. Po spuštění a zprovoznění Czech Pointů jako obchodních míst se službami státu a obcí vůči svým občanům mohou nově vzniklé úřady vytvářet místa tamních komunit. Nabídne možnosti k provozu dalších obchodních činností např. pronájmu či provozu poboček České pošty i jako frančízou, provoz kaváren, ale i závodních restaurací přístupné i veřejnosti a dalších drobných obchodů podle možností a služeb konkrétní lokality. V neposlední řadě změna přinese modernizaci obce a prostředí, ve kterém žijete.

*Pokud vás článek inspiroval k vytvoření lepší státní správy, jedině dobře. Pokud ve vás tento článek vystresoval zachovejte klid, pokud vás nadchnul zkroťte své vášně a přečtěte si jak to skutečně bude fungovat zde.

napsal: Lord Charles

ilustrační obrázek: Pond5